top of page
mokrá tráva

HNOJENIE

Význam hnojív je v starostlivosti o trávnik nesmierny. Sú zdrojom potrebných živín pre kvalitný a zdravý trávnik, zabezpečujú vyrovnanosť porastu, zlepšujú jeho vzhľad a napomáhajú jeho obnove.
 

VODEROZPUSTNÉ HNOJIVÁ


Výhodou vodoruzpustných hnojív je vytvorenie hnojivového roztoku "šitého na mieru" podľa stavu porastu a ročného obdobia a možnosť tak reagovať na aktuálny stav porastu.

Vodorozpustné hnojivá sa v čase ekonomickej krízy stávajú čoraz častejšie ekonomickým variantom hnojenia. Nevýhodou je potreba opakovaného hnojenia cca. v mesačných intervaloch. Výhodou je možnosť reagovania na aktuálny stav porastu a vytvorenia hnojivového roztoku "šitého na mieru" pre stav porastu a ročné obdobie.

GRANULOVANÉ HNOJIVÁ

Ide o hnojivá s dlhodobou účinnosťou resp. s postupným uvoľňovaním živín. Živiny sú v hnojive obalené živicovým obalom, cez ktorý sa postupne uvoľňujú do pôdy. Dusík - prvok podstatný pre rast trávnika je obsiahnutý vo formách, ktoré sa z pôdy nevyplavujú.

 

TEKUTÉ HNOJIVÁ

Prednosťou tekutých hnojív je maximálne využitie živín, okamžité pôsobenie na rastlinu, nižšie náklady na hnojenie.

V západnej Európe sú tekuté hnojivá veľmi používané na hnojenie trávnikov, no v našich podmienkach máme v tomto smere isté rezervy. Ich väčšiemu rozšíreniu bránia menšie skúsenosti a technika na ich aplikáciu, ako aj nevyhnutnosť častejších zásahov na trávnikoch, nakoľko pôsobenie je obmedzené na menší časový interval. Oproti tomu prednosťou je maximálne využitie živín, okamžité pôsobenie na rastlinu, nižšie náklady na hnojenie.

Kľúčovou črtou listovej výživy je aplikácia živín na povrch listov, ich absorpcia listami a transfer do koreňového systému, ktorý má zabezpečený vývoj aj za stresových podmienok.

VLHČIACE ČINIDLÁ

Vlhčiace činidlá dokážu uľahčiť hospodárenie s vodou a zvýšiť využiteľnosť živín. Tiež sa používajú na prevenciu a liečenie suchej škvrnitosti trávnika.

bottom of page